alexa
Paylaş

Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon, tarihin çok eski zamanlarından beri devem edegelen; iç ve dış mekanların bir şekilde kendini gösterme sanatıdır denilebilir. Bu nedenle, insanların mekanlarını göstermek ve daha rahat mekanlarda ömürlerini sürdürmek maksadıyla en çok ön plana çıkardıkları mevzu dekorasyon konusu olmaktadır. Günümüzde dekorasyon, rahatlık kadar estetik bir görünüm de sağlamalıdır.

mimarlık, cafe tasarımları, mağaza tasarımları, ofis tasarımları, iç mekan tasarımı, dekorasyon, mimarlık firmaları

mimarlık, cafe tasarımları, mağaza tasarımları, ofis tasarımları, iç mekan tasarımı, dekorasyon, mimarlık firmaları

Dekorasyon, bir nevi insanın iç dünyasını ve zevklerini yaşadığı ortama yansıtma biçimidir. Yaşamaktan ve keyifle vakit geçirmekten hoşlandığımız mekanlar oluşturmayı hedefleriz. Bununla birlikte bir şekilde dekore etmiş olduğumuz ortamları diğer insanlara da yansıtmayı arzularız. İçinde bulunduğumuz mekanlar yani yaşadığımız ev, çalışma ortamımız ve bahçemiz bizim iç dünyamızı ortaya koyma adına önemli unsurlardır.

Dekorasyonun Önemi

Teknolojinin gelişmesi ve insanların farklı yaşam alanlarına daha fazla ilgi duymasıyla birlikte dekorasyon uygulama alanları da insanların bu beğenileri doğrultusunda artan bir ivme katetmekte; dekorasyon firmaları tarafından yeniliklerle dolu pek çok tasarım ortaya konulmaktadır. Bu bağlamda, zamanımızın büyük bir bölümünü geçirmiş olduğumuz kapalı ortamlarda yaşam kalitemizi arttırmak; dekorasyonun sihirli dokunuşuyla çok kolay bir hale dönüşmüştür. Aynı zamanda bu ortamlar, huzurumuzu, enerjimizi ve ilişkilerimizi doğrudan etkiler. Dekorasyonda kullanılmakta olan renklerin ve objelerin insanlarda farklı türde etkilere sebep olduğu bilinmektedir. Bu etkilerinden dolayı dekorasyonun sadece maddi bir unsur olduğunu düşünmek son derece yanlış bir düşünce olur. Ev ve ofis dekorasyonlarının insanların içinde bulunulan ortamda daha huzurlu ve rahat vakit geçirmesini sağlayıcı, ferah bir görünüm arz etmesi gerekir. Yani mekana ait dekorasyon, o ortama girildiği andan itibaren her insanı olumlu ya da olumsuz bir biçimde etkileyebilme özelliğine sahiptir.

 

mimarlık, cafe tasarımları, mağaza tasarımları, ofis tasarımları, iç mekan tasarımı, dekorasyon, mimarlık firmaları

tag: mimarlık, cafe tasarımları, mağaza tasarımları, ofis tasarımları, iç mekan tasarımı, dekorasyon, mimarlık firmaları

İç Mekan Tasarımı

İç mekan tasarımı, herhangi bir mekanın içini tasarlama sürecine denilir. Mekanlarda bulunan alanların verimli ve şık kullanılmasına ilişkin olarak yapılan iç mekan tasarlamalarının; planlama, estetik ve teknik çözümler sonucu başarıya ulaşması beklenir. Mimarlık firmaları tarafından yönetilen tasarım ve sonuç süreçlerinin, tamamı bireylere fonksiyonel yaşam alanları katmak ve görsel ambiyansı sağlamak için yapılır. Görsel, işitsel ve dokunsal faktörler; iç mekan tasarımında büyük rol oynar. Tasarımcı, ilgili malzeme ve materyallerini doğru bir şekilde kullanarak gerekli olan estetikliği oluşturur. Bu bir nevi nesnelere şekil verme sürecidir. Tasarımcının mobilyalar ve aksesuarlar ile renkler hakkında kapsamlı bilgiye sahip olması gerekir.

İç Mekan Tasarımı ve Dekorasyon Arasındaki Fark Nedir?

İç mekan tasarımı, iç mimarlarca gerçekleştirilen ve her ayrıntının teknik olarak hesaplanmasını zorunlu kılan bir süreçtir. İç mimarlığın bir bölümünü oluşturan dekorasyon ise daha çok bireysel zevklere göre tasarımın yapıldığı bir süreçtir. İç mimarın mekan tasarlamasının ardından farklı zevklere göre dekorasyon süreci, dekorasyoncu tarafından tamamlanabilir. İçinde bulunulan her iki süreç de oldukça zevkli ve kreatif süreçlerdir.

 

Etiketler: cafe tasarımı yapan firmalar, ev iç tasarım trendleri, mimarlık ofisleri, mimarlık firmaları, istanbul mimarlık ofisleri, mimarlık ofisleri istanbul, mimarlık istanbul, istanbul mimarlık, esenyurt mimarlık, mimarlık ofisi, dekorasyon trendleri, dekorasyon firmaları, tadilat firmaları

Yazıyı Paylaş :

Yorumlar ( 4 )

Bir Yorum Paylaş

Your email is safe with us.

× Bizimle İletişime Geçin.