alexa
Paylaş

İç Mekan Tasarımında Renk Kombinleri

İç Mekan Tasarımında Renk Kombinleri

İç Mekan Tasarımında Renk Kombinleri

Renkler, insanların hayatlarının vazgeçilmez unsurları ve belirleyici argümanları olarak dünya var olageldiğinden beri etkilerini sürdürmektedir. İnsanın ömrünün çoğunun geçtiği mekanlarda bazen akıcı bir hayat sürülürken zaman zaman da monoton ve sıkıcı bir hayat sürdürülür. Bunu belirleyen çoğu zaman mekanın sahip olduğu renklerdir. Bu yüzden iç mekan tasarımı yapılırken renk tercihlerine dikkat etmek ve insan hayatı açısından çok kritik bir önem arz ettiğinin farkına varmak gereklidir. Araştırmaya daha elverişli ortamların gelişmesi ve insanların çevrelerindeki hemen her konuda araştırmaya açık olması sayesinde, renk tercihlerinin insan psikolojisi açısından ne kadar mühim olduğu da artık bilinen bir gerçektir. Doğru renk tercihleri, yaşanılan mekanların daha ferah olmasını sağlar; aynı zamanda daha mutlu, huzurlu ve hoş vakit geçirmeye olanak tanır.

Mekan ve Renk İlişkisi

Renkler, insan hayatında çok önemli bir yere sahiptir ve bireyler üzerinde oluşturdukları etkileri oldukça açıktır. Renklerin önemi mekanlarda fazlasıyla ön plana çıkmaktadır; çünkü mekanlarda bireylerin ilk dikkatlerini çeken ve onları etkileyen unsur mekana ait renklerdir. İç mekan tasarımı sırasında seçilen renkler, bireyler üzerinde olumlu veya olumsuz etki bırakabilir; bu sebeple renk seçimleri dikkatle ve özenle yapılmalıdır. Bu seçim yapılırken; renk ve ışığın uyumu da dikkat edilmesi gereken diğer bir konudur. Işığın etkisiyle rengin kendini gösterebilme imkanı daha da fazlalaşmaktadır. Mimari uygulama bir bütün olarak düşünülecek olursa; mekanın doğru planlanmasının yanında seçilen renk ve bu rengin ışıkla uyumu da oldukça ehemmiyetli bir husustur.

Renkler; mekanlara darlık-genişlik, büyüklük-küçüklük, alçaklık-yükseklik ve yakınlık-uzaklık gibi etkiler vermektedir. Bu yüzden mekanın ölçülerini ayrıntılı bir şekilde bilmek gerekir. Mekanlarda renklerin yakınlık ve uzaklık etkileri birbirinden farklı olmaktadır. Mekanda yakınlık hissi veren renkler turuncu, kırmızı ve sarı renklerdir; yeşil ve mavi renkler daha az yakınlık hissi oluşturmaktadır. Açık renkler, mekanda daha önde gözükmekte ve büyük algılanmaktadır. Mimari uygulama esnasında mekanın kullanılacağı amaca yönelik olarak renk tercihi yapmak, oldukça önemlidir. Bu yüzden, renk türleri konusunda da kapsamlı bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

İç mekan tasarımı sırasında yapılan renk seçimlerinin mekanla ilişkisini şu maddeler halinde inceleyebiliriz:

  • Tek renk ve ton uyumu

Tek renk seçiminde doğru ton tutturulduğu ve iç mekan tasarımı ile uyum sağlandığı takdirde; sakin ve yalın bir görünüme kavuşulup güzel bir estetik yakalanabilir.

  • İki renk ve ton uyumu

Bu seçim daha hareketli mekanlar için tercih sebebidir. İki renkle ve bu renklerin birbirine karışımıyla oluşan ara renkler ile oluşturulur.

  • Çoklu renk ve ton uyumu

İkiden fazla renk seçimi ve bu renklerin birbiriyle karışımıyla oluşturulmuş bir bütünlüktür. Burada seçilen renklerin birbirine karıştırılmasıyla ara renkler elde edilir ve bu durum uyumsuz renklerin iç mekan tasarımı sırasında kullanılmasına imkan tanır.

 

Etiketler: cafe tasarımı yapan firmalar, ev iç tasarım trendleri, mimarlık ofisleri, mimarlık firmaları, istanbul mimarlık ofisleri, mimarlık ofisleri , mimarlık , istanbul mimarlık, esenyurt mimarlık, mimarlık ofisi, dekorasyon trendleri, mutfak ustası, mutfak dolabı, dekorasyon firmaları, tadilat firmaları, iç mimarlık firmaları, beylikdüzü mimarlık ofisleri, ev dekorasyon mimarlık, ev dekorasyon mimarlık, iç mekan tasarımı

Yazıyı Paylaş :

Bir Yorum Paylaş

Your email is safe with us.

× Bizimle İletişime Geçin.