alexa
Paylaş

Mağazacılıkta Tasarımın Önemi Nedir?

Mağazacılıkta Tasarımın Önemi Nedir?

Mağazacılık işletmeciliğe dayalı sektörlerden birisidir. İşletmecilikte kendini doğru  fade etmek ve sektörel anlamda gelişmek için büyük önem taşır. Kendini ifade edebilmek ise mimarlık ve tasarımdan geçmektedir.  Bu sebeple mağazacılık gerçekleştirilirken mağaza tasarımına önem vermek gerekmektedir.

Mağaza tasarımları bireylerin ihtiyaçlarına yönelik olarak mimarlar tarafından gerçekleştirilir. Alanında profesyonel insanlar aracılığı ile gerçekleştirilen mağaza tasarımları müşteri potansiyelinin artmasında oldukça etkili olacaktır. Mağaza içerisinde konumlandırılan ürünler, kullanılan renkler, boyutlandırmalar bu aşamada mağazanın kendini ifade edebilmesi adına büyük önem taşır.

* Müşteri potansiyelinin artması,

* Mağazanın işlevine yönelik bir mesaj vermesi,

* Mağazanın kendini ifade edebilmesi,

* Müşterilerin aklında kalan bir tasarıma sahip olabilmesi,

* Mekanın doğru kullanılması,

* Doğru dekorasyon kullanımı,

İçin mağaza tasarımlarının alanında profesyonelleşmiş mimarlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde uygulanan tasarımlar mağazaların satış oranlarının artmasını sağlarken potansiyel müşterilerin de artışına sebep olmaktadır.  Profesyonel mağaza tasarımlarının mağaza  reklamında da oldukça önemli olduğu görülmektedir.

 

Mağaza Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

 • Mağaza tasarımı mekanın ruhunu yansıtmalıdır.
 • Dekoratif ürünler mağazanın sektörüne uygunluk göstermelidir
 • Işıklandırmalar profesyonel bir şekilde tasarlanmalıdır.
 • Yürüme alanlarına dikkat edilmelidir.
 • Havalandırmalar ayarlanmalıdır.

Doğru tasarlanmamış mağazalarda pek çok problem yaşanabilmektedir. Bu Cafe tasarımı, iç mekan tasarımı, ofis tasarımı fark etmeksizin tüm mekanlarda havalandırma büyük önem taşımaktadır. Mağaza tasarımı gerçekleştirilirken mimarlar havalandırmaya dikkat etmelidir. Mekanın havasının temiz olması ve düzgün bir şekilde çalışması adına bu adım oldukça önemlidir.

Misafirlerin ya da müşterilerin mağazada rahat bir şekilde hareket edebilir olması mağazanın kullanımında etkin bir faktördür. Bu sebeple mağaza tasarımı gerçekleştirilirken müşterilerin hareket edebileceği boş alanlar yaratılmalıdır. Reklamcılık açısından mağazanın içinin önemi kadar dışının da önemi vardır. Bir mekanın tercih edilebilir olmasında dış cephe dikkat çekmektedir. Mağaza tasarımlarını gerçekleştiren mimarlar profesyonel bir dış cephe tasarımı gerçekleştirebilmektedir. Doğru mesaj verildiği sürece mağazanın müşterilerinde artış olacaktır ve bu artışa sebep olan faktörlerden birisi de dış cephe tasarımıdır. İlk bakış mağazacılık sektöründe oldukça büyük önem taşımaktadır.

Mağaza Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Mağaza tasarımında kalabalık görüntülerden uzak durulmalıdır.
 • Mağaza tasarımında birbirinden zıt renkler kullanılmamalıdır.
 • Dekorasyon amacıyla kullanılan dekoratif ürünler birbiriyle uyumlu olmalıdır.
 • Mekanın havalandırmasına dikkat edilmelidir.
 • Küçük mekanlarda büyük mobilyalar kullanılmamalıdır.
 • Mağaza duvarlarında koyu renkler tercih edilmemelidir.
 • Mağazada bulunan mobilyaların renkleri birbiriyle uyumlu olmalıdır.
 • Müşterilerin rahat hareket edebileceği alanlar yaratılmalıdır.
 • Perspektife dikkat edilmelidir.

Bu faktörlere dikkat edildiği sürece mağaza tasarımlarında büyük olumsuzluklar meydana gelmemektedir. Özellikle mağazada boş alanlar bırakmak oldukça büyük önem taşımaktadır. Karanlık ve kasvetli renklerden uzak durmak ise mağazanın müşterilerinin artmasında etkili olmaktadır. Bu sebeple renk seçimleri ve dekorasyona dikkat edildiği sürece kusursuz mağaza tasarımları gerçekleştirilebilmektedir.

 

 

Etiketler: cafe tasarımı yapan firmalar, ev iç tasarım trendleri, mimarlık ofisleri, mimarlık firmaları, istanbul mimarlık ofisleri, mimarlık ofisleri istanbul, mimarlık istanbul, istanbul mimarlık, esenyurt mimarlık, beylikdüzü mimarlık ofisi, mimarlık ofisi, dekorasyon trendleri, dekorasyon firmaları, tadilat firmaları

 

Yazıyı Paylaş :

Bir Yorum Paylaş

Your email is safe with us.

× Bizimle İletişime Geçin.