alexa
Paylaş

Mutfak Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfak denilince akla sadece yemek yenilen bir oda değil aynı zamanda hayatımızda onsuz yapamadığımız ve çokça vaktimizin geçtiği bir yer gelir. Evde vaktimizin çoğunu keyifle orada geçirmeyi birçoğumuz severiz. Yani mutfak sadece yemek pişirilen ve yenilen bir yer değil aynı zamanda önemli bir yaşam alanına ve hoşça vakit geçirilen bir ortama dönüşmüştür. Hal böyle olunca mutfak tasarımı da evin en önemli tasarım unsurlarından biri haline gelmiştir. Mutfak tasarımı konusuna pek çok insan gereken özeni fazlasıyla göstermektedir. Evimizin bizi belki de en özel hissettirdiği yerlerden biri olan mutfak, estetik bir görünüme kavuştuğu takdirde daha cazip hale gelir ve şık gözükür.

Mutfak tasarımı yapılırken göz önüne alınması gereken hususları şu maddeler halinde sıralayabiliriz:

  • Çalışma Üçgeni

mimarlık, mimarlık firmaları, cafe tasarımları, mağaza tasarımları, ofis tasarımları, iç mekan tasarımı

Çalışma üçgeni; mutfakta ocak, eviye ve buzdolabını kapsayan üçgene verilen isimdir. Bu çalışma üçgeninin; pratik hareket etmek, rahat çalışmak ve konfor açısından 6 metreyi aşmaması oldukça önem arz eder. Üçgen olarak adlandırılmasından da anlaşılacağı üzere buzdolabı, ocak ve eviyeden oluşan bu üçlüyü, bir üçgen oluşturacak bir şekilde yerleştirmek gerekmektedir. Bu yüzden bu unsurların yan yana konulmaması gerekmektedir. Mutfağın biçimine göre bu üçlünün konumlandırılması daha yerinde olacaktır.

  • Döşeme Seçenekleri

mimarlık, mimarlık firmaları, cafe tasarımları, mağaza tasarımları, ofis tasarımları, iç mekan tasarımı

Mutfak her an için kirlenmeye müsait bir yerdir. Dolayısıyla böylesine bir ortamda döşeme seçimi oldukça önem kazanmaktadır. Doğru ve uygun döşeme seçimi estetik görünüm açısından da mühimdir. Bakımı ve temizliği kolay olan malzemelerin seçimi, mutfak zemini için ideal olandır. Mutfak tasarımı için seçilen malzeme; ısıya ve darbeye dayanıklı, leke tutmayan bir materyal olmalıdır. Aksi düşünülecek olursa; tüm döşemeyi değiştirmek hem zaman hem de maliyet kaybına sebep olur. Uzun ömürlü materyaller, o yüzden bu tarz zeminlerde tercih sebebidir. Bununla birlikte minimal desenlere sahip ve açık renklerde malzemeler tercih etmek, daha uzun ömürlü ve ferah bir mutfak hissi oluşmasını sağlayacaktır.

  • Renkler

mimarlık, mimarlık firmaları, cafe tasarımları, mağaza tasarımları, ofis tasarımları, iç mekan tasarımı

Son yıllarda oldukça fazla tercih edilen koyu renkler aslında mutfağı görsel olarak daha küçük ve karanlık olarak göstermektedir. Yine de böylesi bir mutfak tasarımı istendiği takdirde diğer mutfak unsurları ve detaylarıyla birlikte bu renk uyumuna katkı sağlanabilir. Fakat büyük, aydınlık ve ferah bir mutfak için doğal ve açık renkler; döşeme, dolap ve duvarlarda tercih edilmelidir.

  • Mutfak Duvarı

mimarlık, mimarlık firmaları, cafe tasarımları, mağaza tasarımları, ofis tasarımları, iç mekan tasarımı

Mutfak tasarımı konusunda son dönemde en çok dikkat çeken unsurların başında mutfak duvarı gelmektedir. Malzeme seçimlerinde daha aydınlık, ferah ve geniş gösteren seçimler yapılmalı; boğucu ve dar gösteren bir seçimden uzak durulmalıdır. Ayrıca bu malzemelerin kolay temizlenebilir bir durumda olması, her zaman için seçim kriterleri bakımından ön sıralarda gelir. Bununla birlikte darbelere dayanıklı olması, leke tutmaması ve uzun ömürlü olması da göz önüne alınmalıdır.

 

Etiketler : mimarlık, cafe tasarımları, mağaza tasarımları, ofis tasarımları, iç mekan tasarımı, cafe tasarımı, mimarlik firması, istanbul mimarlık, istanbul mimarlık ofisi, dekorasyon, mimar, iç dekorasyon, iç mimarlık, mimarlık firmaları, ofis dizayn, iç mimari tasarım, iç mimarlık firmaları, iç mimarlık ofisleri, mimari tasarım, mimarlık siteleri, mimari proje, ofis dekorasyon, mimarlık ofisi, mimari, iç mimarlık şirketleri, iç tasarım, ic mimar, dekorasyon trendleri, cafe tasarımı yapan firmalar, dekorasyon trendleri, mutfak tasarımı yapan firmalar

 

Yazıyı Paylaş :

Yorumlar ( 2 )

Bir Yorum Paylaş

Your email is safe with us.

× Bizimle İletişime Geçin.