alexa
Paylaş

Verimli Ofis Dekorasyonu

Verimli Ofis Dekorasyonu

Ofis deyince aklımıza evimizin haricindeki ikinci bir yaşam alanı gelir. Ofislerde çalışmak kimimiz için eziyettir kimimiz için rahatlıktır. Atalarımızın söylediği bir söz aslında bize çoğu gerçeği açıklar: Aslan yattığı yerden belli olur. Yani yaşadığımız mekan bize kim olduğumuzu gösterir. Şu an ofisinizdeyseniz etrafa bir bakın masanız çok mu dağınık, ışık çok mu loş, koltuğunuz rahatsız mı belki bu yüzden ağrılarınız mı var? İşte bütün bunlar bize bizi bizle anlatır. Kendimizi değiştirmek istiyorsak ilk önce konfor alanımızı değiştirmeliyiz. Eğer ofisinizi bir konfor alanı olarak görmüyorsanız bir konfor alanına çevirmelisiniz.

 

VERİMLİ OFİS DEKORASYONU İÇİN İPUÇLARI

1.RENKLER

Ofiste verimli çalışmanın ön koşullarından biri odaklanmak ve motive olmaktır. Burada renklerin önemi çok büyüktür. Uzun süre çalıştığınız ofisinizin duvarları kırmızı, turuncu gibi renkler fark ettirmeden sizi yorabilir. Bu renkler yerine özellikle pastel renklerin kullanılması iş verimliliğinizi büyük ölçüde arttırır. Ancak koridorlar gibi geniş boşluklarda sıkıcılıktan kurtarmak ve motivasyonu arttırmak için canlı renkler kullanılabilir.

2.TASARIMLAR

Ofisinizi canlandıracak tasarımlar ve modern çizgileri kullanabilirsiniz. Ancak fazlaya kaçmamak önemlidir çünkü örnek vermek gerekirse sizinle konuşmak için toplantıya gelen bir kişiye kişiliğiniz hakkında fazlaca ipucu verebilir veya bu kişi yanlış çıkarımlar yapabilir. Ofisinizde tablo kullanımı da odanıza renk katabilir ancak tabloyu göz hizanız dışında bir yere koymanız önemlidir. Gözünüzün içine bakan bir insan resmi sizin çokça dikkatinizi dağıtabilir. Bunun için tablolar genelde sandalyenizin arkasında yer alır.

3.KONFOR ALANI

Ofislerde verimli çalışabilmemiz için en hayati şeylerden biri rahatlıktır. Ofisinizde fazla rahat olmanız da çok rahatsız olmanız da sizi olumsuz yönde etkiler. Bir müdür koltuğu gibi rahat bir sandalyeniz varsa belki arkaya yatırıp uyumak bile isterseniz. Tam tersi olarak belinizi ağrıtan, tekerlekleri gıcırdayan bir sandalyede oturmak size zulüm olur bütün gün mesainin bitmesini beklersiniz. Bunun için konforlu pratik sandalyeler idealdir .Masa, sehpa gibi mobilyalarınızda cam mobilyalarınızdan kaçınmalısınız .Bunun yerine ahşap, çelik veya masif gibi eşyalar tercih edilmelidir. . Aydınlatma tüm dekorasyon ile birlikte uygun olmalı, bilgisayar kullanımı sırasında veya diğer işler sırasında doğru ışıklandırma sağlamalıdır .Bir ofis dekorasyonunda belki de en önemli konu oturacağınız masanın konumudur. Bu nedenle ofisinizi tasarlamaya başlamadan önce ilk olarak masanızın yerini belirlemelisiniz. Masanızın mümkünse soldan ışık alması en idealidir. Aksi takdirde kalemizin gölgesi yazı yazdığınız kağıda düşerek sizi rahatsız eder. Aydınlatmada mutlaka gözü yormayacak gün ışığı ampülleri kullanılmalıdır. Olması gerekenden daha loş bir aydınlatma da aynı etkilere sebep olur. Özellikle öğleden sonra uykunuzun gelmesine sebep olur. . Aynı şekilde ofisin zemini ışığı rahatsız edecek şekilde yansıtmamalı, ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır.

  

4.ÖZEL ZEVKLER VE HOBİLER

Ofisinizde kendinize ilham katacak figürler, sanat eserleri ve objeler kullanabilirsiniz. Bunlar size motivasyon ve ilham kaynağı olabilir ancak fazla kalabalığa mahal vermemek gerekebilir bu zihninizi yorar ve odaklanmanızı güçleştirir. Aralarda ve molalarda stres atmanız için çekmecenizde minimal masa oyunları bulundurabilirsiniz. Ne zaman lazım olacağını bilemezsiniz.

PEKİ OFİSTE ENDÜSTRİYEL DEKORASYON NEDİR?

Sizleri 1960’ların Amerika Birleşik Devletleri’ne götürelim eski depo, atölye veya fabrikalardan dönüştürülen New York Manhattan’daki loftların popülerlik kazanmasıyla beton, tuğla, çelik ve makine parçaları gibi endüstriyel unsurlar, yaşadığımız mekânlarda gerek kaplama malzemesi ya da malzemenin salt kendisi gerekse mobilya veya aksesuar olarak karşımıza çıkıyor. Dönüştürülen mekânlarla ortaya çıkan bu yeni akımın dönüm noktası; Andy Warhol’un 1962 yılında Manhattan’da 231 doğu 47’nci cadde adresinde bulunan eski bir binanın 5’inci katında kurduğu ve “ The Factory ” yani “Fabrika” adını verdiği stüdyosu oluyor. Warhol’un yıllığına sadece yüz dolar ödediği, duvarlarını alüminyum folyolar, aynalar ve gümüş rengi boyalarla kapladığı bu stüdyoyla eski üretim bölgesinin bir sanat merkezine dönüşmesi hızlanıyor. Böylece, tarihi değeri olan eski yapı ve mekânların yeniden kullanılmaya başlanması ve korunması da sağlanıyor.

 

Bu yeni trendle; brüt beton duvarların herhangi bir kaplama ile kaplanmadığını, yenilenen binada mevcut tuğla duvarların yüzeyindeki sıva ve boyanın kaldırılarak doğal tuğla dokusunu ortaya koyduğunu görüyoruz veya Şimdi makine dişlilerini aksesuar olarak kullanın. Başlangıçta, mevcut yüzeyler, dokular, yapılar ve bazen de mekandaki yeni dekorasyonlara rehberlik edecek kurulum bileşenleri bulunur. Eski nesneler, farklı işlevler edinilerek yeniden kullanılabilen mobilya veya aksesuarlara dönüştürülür. Bu tip dekorasyonlarda renk paletiniz açık parlak ve koyu renklere yönlendirmelidir; bunun yerine, alanınızı doldurmak için sıcak, nötr tonları aramalısınız. Renk paletinize gerçekten otantik bir endüstriyel görünüm için kullanılan hammaddelerin eşlik etmesine izin verin. Gri tonları ve tonları net ve temiz bir görünüm kazandırmak için beyazla karıştırıldığında iyi çalışır. Bir zeminde ise endüstriyel bir stil için en çok kullanılan seçenek cilalanmış betondur. Kaba ve yamalı olabilir. Timber & Stone döşeme, tesisinizde endüstriyel bir görünüm elde etmenize yardımcı olacak iyi bir seçenektir. Metal kaplamalı bağlantısız zemin lambaları, endüstriyel görünüm için mükemmel bir ışık kaynağıdır. Alanınıza birkaç sarkıt lamba da eklemeye çalışabilirsiniz.

 

Etiketler: cafe tasarımı yapan firmalar, ev iç tasarım trendleri, mimarlık ofisleri, mimarlık firmaları, istanbul mimarlık ofisleri, mimarlık ofisleri istanbul, mimarlık istanbul, istanbul mimarlık, esenyurt mimarlık, mimarlık ofisi, dekorasyon trendleri, dekorasyon firmaları, tadilat firmaları

Yazıyı Paylaş :

Yorumlar ( 3 )

Bir Yorum Paylaş

Your email is safe with us.

× Bizimle İletişime Geçin.